петак, 4. август 2017.

SKANDAL: JADNE I GLADNE RADNIKE "GOŠE" maltretiraju i zovu na pregovore u Slovačku, NEMA KRAJA PONIŽENJIMA

Nema kraja poniženjima radnika u Srbiji. Najjeftinija radna snaga u istoriji čovečanstva se nalazi upravo ovde, tu u našem okruženju i komšiluku. Dok ispijate prvu jutarnju kafu treba da znate da vaš komšija i komšinica, kreću ranom zorom na posao da rade za najnižu platu u Univerzumu.
BONUS VIDEO:


Samo će biti gore i ređaće se poniženja radnika, kupovina Sindikalnih korumpiranih vođa i njihovih udruženja. Radnici samo pro forme izlaze i štrajkuju jer su se poslodavci i vođe već odavno dogovorili kakav će biti kraj i ishod svakog štrajka u Srbiji a pod dirigentskom palicom glavnog lopova i onog ko ih je sve i doveo da bi se slikao i hvalio promašenim investitorima ne retko i pred praznim halama, koje bi se uređivale samo u tu svrhu, o čemu svedoče novinari učesnici tih svečanosti.
Smederevska Palanka –  Nakon što su u sredu poslali otvoreno pismo državnom vrhu Slovačke i tamošnjim medijima, već u četvrtak štrajkači FŠV „Goša” dobili su odgovor od predsednika te države i njihovog ambasadora u Srbiji da će učiniti sve što je u njihovoj moći da pomognu u rešavanju krize.
Istovremeno stigao je i poziv od Vladimira Pora, vlasnika ŽOS „Trnava”, da predstavnici štrajkača dođu u Slovačku na pregovore. Umesto da se gospodin vlasnik, koji crpi ovu jadnu zemlju nacrta u Srbiji i odgovara pred narodom i vlastima, za ovo sramno ponašanje i ne isplaćivanje plata, on još mučene radnike zove u Slovačku na svoj lopovsko prevarantski teren i psihologiju domaćina.
Država će FŠV „Goša“ iz Smederevske Palanke reprogramirati dug od 512 miliona dinara za poreze i doprinose na pet godina, dogovoreno je u sredu u Ministarstvu privrede, ali se nije došlo do rešenja za prekid generalnog štrajka koji traje duže od 120 dana.
– U skladu sa zakonom, možemo da napravimo reprogram obaveza prema Fondu za razvoj i Poreskoj upravi. Takav zaključak bih predložio vladi i to tek u slučaju da „Goša” počne da radi i ako imamo garancije da mogu da isporuče robu dobavljačima – rekao je Goran Knežević, ministar privrede.
Ministarstvo je obećalo da će posredovati u obnavljanju saradnje „Goše” i SDPR-a, preko koga bi išla prodaja nekih gotovih proizvoda za Iran, a dogovoreno je da u četvrtak predstavnici kineskog „Hestila” iz Smedereva, potencijalni kupci vagona, dođu u fabriku na dogovor. Reč je o 11 teretnih vagona čiju su isporuku u Slovačku, „bivšem“ gazdi, radnici sprečili blokadom pruge, a potom ih sami vratili u fabrički krug.
Štrajkači su zadovoljni koracima koje preduzima ministarstvo, ali to, kažu, nije dovoljno da prekinu štrajk. Za povratak u pogone ostaju pri ranijem zahtevu – da im vlasnik isplati deo duga za plate, minimum po 100.000 dinara. Druga strana, rukovodstvo fabrike, sva je prilika i dalje insistira da radnici počnu da rade, pa da se od prodaje robe sa lagera obezbedi novac za plate. Štrajkači, međutim, poručuju da su to odavno zaradili.
Razgovori su nastavljeni u Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova.
– Sada je sve na direktoru, da vidimo šta može da ponudi kao finansijsku injekciju. Ako ne ponudi ništa, neće biti ništa ni od dogovora. On stalno menja priču, a suština je da hoće da počnemo da radimo bez para. E, to ne može – izričit je Milan Vujičić, predsednik Štrajkačkog odbora „Goše”.
Knežević je nakon sastanka izjavio da postoji realna perspektiva za „Gošu”, da je fabrika dobar brend, ali da sve zavisi od toga da li će radnici i vlasnici da se dogovore.
– Oni moraju da ispunjavaju svoje obaveze, i tek onda će država ući u reprogram potraživanja. Više od toga ne možemo da učinimo – poručio je Knežević i podsetio da je država 2009. završila monitoring u „Goši”, te da je tadašnji vlasnik ispunio sve obaveze investiranja i zapošljavanja ljudi, čak i više nego što je ugovorom predviđeno.
Ministarstvo će aktuelnim vlasnicima uputiti dopis sa poslednjeg sastanka i podsetiti ih na obaveze koje imaju, a onda i sačekati reakciju.
Radnici su četiri meseca u štrajku zbog neisplaćenih zarada od maja 2015. godine, poreza i doprinosa za četiri i po godine, zbog čega im nije povezan radni staž, niti su im overene zdravstvene knjižice. U proseku, duguje se svakom radniku od 500.000 do čak 800.000 dinara.

FŠV „Goša” 2007. godine kupila je slovačka firma ŽOS Trnava, a sadašnji vlasnik je kiparska firma „Lisnart holding limited“ kome je firma prodata tokom štrajka. Radnici sumnjaju da je u reč o istom vlasniku.


Ads by Google



Нема коментара:

Постави коментар